Poslanstvo, vizija, temeljne vrednote

Društvo za pomoč z umetnostjo – Plus5, krajše Društvo Plus5, je bilo ustanovljeno decembra leta 2010 z namenom izvajanja programa poMoč z umetnostjo za skupine ljudi, ki želijo izražati svojo ustvarjalnost z uporabo različnih ustvarjalno izraznih sredstev.


Od januarja 2015 imamo status prostovoljske organizacije, vpisani smo v vpisnik prostovoljskih organizacij, ki smo ga pridobili na podlagi zakona o prostovoljstvu.
V društvu sodelujejo delovno aktivni prostovoljci, ki so dolgotrajno brezposelni zaradi ponavljajočih se zdravstvenih težav. Nekateri med njimi dobivajo socialno denarno pomoč za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb. Z njimi smo podpisali dogovor o prostovoljnem delu v društvu Plus5 in so upravičeni s strani CSD za finančni dodatek, glede na število delovno aktivnih ur, ki jih opravijo v društvu.

Člani in prostovoljci, ki v društvu sodelujemo v programih in projektih, si prizadevamo za osebno in skupno izboljšanje komunikacije, predelovanje čustev, urejanje samopodobe spodbujanje ustvarjalnosti in reševanja statusa brezposelnosti, ki nas tudi nekatere člane in prostovoljce dolgotrajno spremlja.

Namen in cilj je povečati socialno vključenost različnih skupin ljudi, ki v danem trenutku to potrebujejo pa ne zmorejo sami, zato, da lažje dosegajo svoje cilje, ki so si jih postavili.

Po pomoč k nam prihajajo tisti, ki so bodisi še v fazi rehabilitacije po možganski kapi, hudi poškodbi glave, ljudje, otroci, nevrodivergentni otroci, mladostniki, starejši, avtisti, njihovi starši, ljudje, ki doživljajo nasilje, ljudje z demenco, ljudje, ki potrebujejo paliativno oskrbo za svojce na domu, dolgotrajno brezposelni v večini primerov zaradi kroničnih zdravstvenih težav ter iskalci prve zaposlitve.

Izvajanje pomoči poteka:

V domačem okolju ali instituciji, kjer bivajo, kar pomeni, individualni pristop s posameznikom, ki doživel hudo poškodbo glave ali doživel možgansko kap in potrebuje pomoč, svetovanje, podporo pri komunikaciji z ostalimi, za to populacijo uporabnikov je naše delo prostovoljno, po dogovoru tudi plačljivo (neprofitno in sicer v primeru, ko plačujemo najem prostora, za material za izvedbo delavnic in podobno).

V društvu Plus5 – na področju osebne, intelektualne in duhovne rasti: plesno - gibalne delavnicemeditacije, likovne delavnice, foto delavnice, delavnice Poezije in prozedelavnice nevrodivergentnih otrok, mladostnikov in odraslih, ki potekajo od leta 2016. Od oktobra 2023 izvajamo delavnico čustvene in socialne komunikacije za nevrodivergentne mladostnike.  V sodelovanju z društvom ASPI izvajamo delavnico Samozagovorništvo, zagovorništvo, asertivnost.

On line in na srečanjih – pomoč preko socialnih omrežij – individualno poteka tako, da se s posameznikom srečujemo na spletni strani, ki je za ostalo javnost zaprta in pa s sodelovanjem na forumu "Poezija in proza", na Zoom srečanju in v obliki pogovora v naši pisarni. Svetovanje in pomoč zagotavljamo za naše člane in prostovoljce brezplačno za nečlane pa so cene neprofitne oziroma po dogovoru.


Naše poslanstvo

je raziskovati, razvijati in izvajati programe, ki ponujajo možnost izbire glede na potrebe in želje oseb, ki se na nas obrnejo po poMoč.


Naša naloga je, udeležence naših programov s pomočjo skupnega načrtovanja in ravnanja spodbujati k doseganju zastavljenega cilja, da je kljub permanentnim težavam z zdravjem, njihovo življenje kvalitetno, čim bolj samostojno, umirjeno in ustvarjalno.

Vizija

Krepiti moč dolgotrajno brezposelnih, nevrodivergentnih in drugače oviranih ljudi.

Usposabljanje za različna dela na področju recikliranja, ponovne uporabe in ostalih ročnih in intelektualnih spretnosti. (učna pomoč, samozagovorništvo, zagovorništvo)


Prizadevamo si za strokovnost in profesionalni odnos, za sožitje z naravo in samim seboj, za zadovoljstvo naših uporabnikov.

Naše temeljne vrednote

temeljijo na Kodeksu etičnih načel v socialnem varstvu (Ur. list RS št. 59/2002).Kvaliteta življenja dolgotrajno brezposelnih oseb s permanentnimi zdravstvenimi težavami je povezana tudi z odnosom osebja, (tudi v drugih institucijah s katerimi se srečujejo) ki jim nudi oblike pomoči. V društvu si prizadevamo za odnos, ki ustvarja medsebojno zaupanje in izraža sprejemanje in spoštovanje.

Naš primarni pristop je perspektiva moči v katerem smo usmerjeni predvsem v vrline človeka in na njih gradimo svoje delovanje. Perspektiva moči je ožji pojem in je skorajda nujni sestavni del krepitve moči (predvsem v povezavi s krepitvijo pogodbene pomoči), a tudi socialnega dela nasploh.

Krepitev moči je le v majhnem delu svetovalna (pogovorna) dejavnost, je usmerjena v pridobivanje in dostop do virov moči – krepitev družbenega položaja (statusa), pridobivanje zaveznikov, prijateljev in podpornikov, omogočanje dostopa do finančnih in drugih sredstev (prevoz, stanovanje, pripomočki itn.), ki okrepijo moč človeka. V okviru krepitve moči je zagovorništvo gotovo ena od pomembnejših drž in metod.

Vzpodbujamo enakopravnost tako v odločanju o vprašanjih, ki se dotikajo življenja ljudi s katerimi sodelujemo in možnosti izbir, kot tudi v ozaveščanju, zaščiti in uveljavljanju njihovih pravic.